Nicola Tesla Biografia shqip

  Share
  avatar
  4everangeles
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 364
  Join date : 2008-08-12

  Nicola Tesla Biografia shqip

  Post by 4everangeles on Mon Jun 22, 2009 12:14 am

  Nikola Tesla unifikimin simbolizon njė forcė dhe frymėzim pėr tė gjithė popujve nė emėr tė paqes dhe tė shkencės. Ai ishte njė vizionar i vėrtetė shumė mė pėrpara contemporaries e tij nė fushėn e zhvillimit shkencor. Shtetit tė New York dhe shumė shtete tė tjera nė SHBA shpallur Kor 10, Tesla-vjetorit tė Ditės Nikola Tesla.

  Shumė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės Congressmen dha fjalime nė Dhomėn e Pėrfaqėsuesve nė 10 korrik, 1990 festimit tė 134. Vjetorin e shkencėtarit-sajues Nikola Tesla. Senatori Levine nga Michigan foli nė tė senatit tė SHBA nė tė njėjtin rast.

  Rruga shenjė "Nikola Tesla Corner" kohėt e fundit u vendosen nė cep tė dhe tė 40. Street 6. Avenue nė Manhatan. Nuk ėshtė njė foto tė madhe nė Tesla Statuja e Lirisė Muzeu. Shkencė e Liberty Center nė Jersey City, New Jersey-it ka njė e pėrditshme e shkencės demonstrim Tesla serpentinė krijimin e njė milion volts e energjisė elektrike para spektatorėve sytė. Shumė libra janė shkruar rreth Tesla: shkapėrdar gjeniale: The Life of Nikola Tesla nga John J. O'Neill dhe Margaret Ēeni Libri Tesla: Njeriu nga Koha ka kontribuar nė mėnyrė tė konsiderueshme nė emėr tė tij. Njė film dokumentar Nikola Tesla, i gjeniale Kush Lit Botėrore, prodhuar nga Tesla Memorial Society and Nikola Tesla Muzeu nė Beograd, e fshehtė e Nikola Tesla (Orson Welles), BBC Film Masters jonosferė e tjera janė mė tė mėdha pėr nder tė gjeniale .

  Nikola Tesla lindi mė 10 korrik, 1856 nė Smiljan, Lika, i cili atėherė ishte pjesė e Perandorisė Austo-hungareze, rajoni e Kroacisė. Babai i tij, Milutin Tesla ishte njė prifti ortodoks serb dhe nėnėn e tij Djuka Mandiē ishte njė shpikės nė tė drejtėn e saj shtėpiake. Tesla studiuar nė reale, Karlstadt nė 1873, tė Institutit Politeknik nė Grac, Austri dhe nė Universitetin e Pragės. Nė fillim, ai synon tė specializuar nė fizikė dhe matematikė, por ai u bė mė shpejt qė tė jetė i hipnotizuar me energji elektrike. Ai filloi karrierėn e tij si njė inxhinier elektrik me njė kompani tė telefonit nė Budapest nė 1881. Ajo ishte aty, si Tesla ishte me njė mik qė ecin nėpėr parkun e qytetit se bishtnues zgjidhje pėr presidencėn e rradhės sė flashed fushe magnetike nėpėr mendjen e tij. Me njė bastun, ai tėrhoqi njė diagram nė rėrė si struci e tij pėr tė shpjeguar mik parimin e induksion motorike. Para se tė shkoni nė Amerikė, Tesla bashkua Continental Edison Company nė Paris, ku ai i projektuar dynamos. Ndėrsa nė Strassbourg nė 1883, ai privatisht ndėrtuar njė prototip tė induksion motorike dhe kandidoi atė me sukses. E pamundur tė interesit dikush nė Evropė nė promovimin e kėsaj pajisje radikale, Tesla pranoi njė ofertė pėr tė punuar pėr Thomas Edison nė Nju Jork. Fėmijėrinė e tij ishte ėndėrr pėr tė ardhur nė Amerikė pėr tė shfrytėzuar pushtetin e Niagara Falls.

  Young Nikola Tesla erdhi nė Shtetet e Bashkuara nė 1884 me njė letėr nga futja Charles Thomas Edison tė Batchelor: "Unė e di dy burra tė madh," shkruante Batchelor, "ėshtė njė tjetėr ju dhe kjo ėshtė djalė i ri." Tesla i kaloi 59 vitet e jetės sė tij produktive qė jetojnė nė New York. Tesla vendosur rreth pėrmirėsimit Edison e linjės tė dynamos ndėrsa punonte nė laborator nė Edison i New Jersey-it. Ajo ishte kėtu se sipas mendimit tė tij divergjenca me Edison mbi rrymė e vazhdueshme kundrejt alternating aktuale filloi. Kjo mosmarrėveshje climaxed nė luftė e rrymave si Edison luftuan humbur njė betejė pėr tė mbrojtur investimet e tij nė rrymė e vazhdueshme e pajisjeve dhe lehtėsirave.

  Tesla vuri nė dukje se joefikasiteti i Edison e drejtpėrdrejtė tė tanishėm powerhouses elektrike qė janė ndėrtuar dhe dorėheqjen e Atlantikut bregdet. I fshehtė, ai ndjeu, vė nė pėrdorimin e alternating aktuale, sepse tė gjitha energjitė e tij pėr tė qenė ciklike. Pse tė mos i ndėrtuar gjeneratorė qė do tė dėrgojė tė energjisė elektrike pėrgjatė linjave tė shpėrndarjes sė pari nė njė mėnyrė, se sa njė tjetėr, nė shumė duke pėrdorur valėt e polyphase parim?

  Edison e LLAMPAT ishin tė dobėt dhe joefikas kur furnizohet nga rrymė e vazhdueshme. Ky sistem ka njė disavantazh tė ashpra nė atė qė nuk mund tė transportohen mė shumė se dy kilometra, pėr shkak tė pamundėsisė sė saj pėr tė rritur tension tė lartė tė niveleve tė nevojshme pėr tė gjatė transmetimit nė distancė. Rrjedhimisht, njė rrymė e vazhdueshme tė energjisė stacion ishte e nevojshme nė intervale dy milje.

  Rrjedhat aktuale e drejtpėrdrejtė tė vazhdueshme nė njė drejtim; alternating aktuale ndryshimet drejtim 50 ose 60 herė nė tė dytė dhe mund tė ndryshojnė pėr tė rritur nivelet voltazh tė lartė, humbja e pushtetit minimizuar nėpėr distanca tė mėdha. E ardhmja i takon alternating aktuale.

  Nikola Tesla polyphase zhvilluar alternating gjeneratorė tė sistemit tė tanishėm, motorėt dhe transformatorėve dhe mbajtur 40 themelore SHBA patentave nė sistem, e cila George Westinghouse blerė, e vendosur pėr tė Amerikės pėr furnizim me sistemin Tesla. Edison nuk duan tė humbasin DC perandorinė e tij, dhe njė luftė tė ashpėr pasuan. Kjo ishte lufta e ndėrmjet rrymave AC dhe DC. Tesla-Westinghouse pėrfundimisht tė dalė fitimtar sepse AC ishte njė teknologji tė lartė. Ajo ishte njė luftė fitoi pėr pėrparimin e tė dy Amerikė dhe nė botė.

  Tesla futur motorėt e tij dhe nė sistemet elektrike klasike letėr, "njė sistem tė ri tė Alternating aktual dhe transformatorėve Motors" tė cilin ai e mbajti para Institutit Amerikan i Inxhinierėve elektrike nė 1888. Njė nga mė tė impresionuar ishte sipėrmarrės dhe sajues George Westinghouse. Njė ditė ai vizitoi Tesla e laboratorike dhe ishte i habitur me atė qė pa. Tesla kishte ndėrtoi njė model polyphase sistemi i pėrbėrė nga njė alternating aktuale dinamo, hap pas hapi dhe lart-poshtė dhe transformatorėve AC motorike nė anėn tjetėr. I pėrkryer qė midis Tesla dhe Westinghouse mbarėkombėtare pėr pėrdorimin e energjisė elektrike nė Amerikė kishte filluar.

  Nė shkurt 1882, tė zbuluar Tesla presidencėn e rradhės sė fushėn magnetike, njė parim themelor nė fizikė dhe nė bazė tė pothuajse tė gjitha pajisjet qė pėrdorin alternating aktuale. Tesla brilliantly adaptuar parimin e rradhės fushe magnetike pėr ndėrtimin e tanishme alternating induksion polyphase motor dhe tė sistemit pėr prodhimin, transmetimin, shpėrndarjen dhe pėrdorimin e energjisė elektrike.

  Tesla's AC induksion motor ėshtė pėrdorur gjerėsisht nė gjithė botėn nė industrinė

  dhe aparateve shtėpiake. Ai filloi tė revolucionit industrial nė kthehem nga

  shekull. Energjia elektrike sot ėshtė e gjeneruara tė transmetueshme dhe tė konvertohet mekanik

  pushtet me anė tė tij shpikje. Tesla mė i madh i tij ėshtė arritja polyphase

  alternating sistemit tė tanishėm, e cila sot ėshtė e ndriēimit tė gjithė globin.

  Tesla i habitur botė duke demonstruar. wonders e alternating aktuale e energjisė elektrike nė Botėror kolumbian ekspozitės, nė Ēikago nė 1893. Alternating aktuale nė pushtet u bė standardit tė shekullit tė 20. Kjo arritje e ndryshuar nė botė. Ai synon tė parė hidroelektrik powerplant nė Niagara Falls nė 1895, i cili ishte i fundit fitoren e alternating aktuale. Arritja u mbuluar gjerėsisht nė botė pėr shtyp, dhe Tesla u vlerėsua si njė hero tė gjerė botėror. Mbreti Nikolla i Malit tė Zi me atė conferred urdhėrin e Danilo.

  Tesla ishte njė pionier nė shumė fusha. Serpentinė e Tesla, tė cilin ai e shpik nė 1891, ėshtė pėrdorur gjerėsisht sot nė radio dhe televizion pėrcakton dhe pajisje tė tjera elektronike. Ky vit shėnon edhe datėn e Tesla Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e shtetėsisė. Alternating tij aktuale induksion motor ėshtė konsideruar si njė nga dhjetė mė tė mėdha zbulimet e tė gjithė kohės. Ndėr zbulimet e tij janė tė lehta fluoreshente, laser trare, komunikimet pa tel, wireless e transmetimit tė energjisė elektrike, kontrollit tė largėt, robotics, Tesla i turbines dhe vertikale ik aeroplani. Tesla ėshtė babai i radio dhe transmetimet sisteme moderne elektrike. Ai e regjistruar mbi 700 patenta nė mbarė botėn. Vizionin e tij pėrfshinin shfrytėzimin e energjisė diellore dhe tė pushtetit tė detit. Ai parashikon ndėrplanetar komunikimit dhe satellites.

  Shekulli i botuar Magazine Tesla e parimeve tė telegraphy pa telave, popularizing shkencore dhėnė ligjėrata para Franklin Instituti nė shkurt 1893.

  Elektrike Rishikimi i publikuar nė 1896-X rrezet e njė njeriu, e bėrė nga Tesla, me rreze X tubes e tij design. Ata u shfaqėn nė tė njėjtėn kohė kur rėntgen njoftoi zbulimin e tij rreze iks. Tesla kurrė nuk u pėrpoq pėr tė shpallur prioritet. Rėntgen uroi Tesla e tij mbi tė sofistikuara me rreze X pictures, dhe Tesla edhe shkroi rėntgen emrin nė njė nga filmat e tij. Ai eksperimentuar me shadowgraphs tė ngjashme me ato qė ishin mė vonė qė do tė pėrdoren nga Wilhelm Rontgen kur ai zbuloi rreze rėntgen nė 1895. Tesla e panumėrt eksperimente pėrfshirė punėn pėr njė llambė butonin karbonit, mbi fuqinė e rezonancė elektrike, dhe pėr lloje tė ndryshme tė dritės. Tesla shpiku e posaēme tė cilat vakum tubet emetuara dritėn qė do tė pėrdoret nė fotografisė.

  Tė gjerėsia e tij shpikje ėshtė demonstruar nga patentat e tij pėr njė turbinė me avull bladeless bazuar nė njė spirale e rrjedhjes parim. Tesla patented gjithashtu njė pompė e projektimit pėr tė vepruar nė temperatura tejet tė larta.

  Nikola Tesla patented the basic system of radio in 1896. I tij i botuar skematike diagramet e pėrshkruar tė gjithė elementėt bazė tė radio transmetues i cili mė vonė ėshtė pėrdorur nga Marconi.
  avatar
  4everangeles
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 364
  Join date : 2008-08-12

  Re: Nicola Tesla Biografia shqip

  Post by 4everangeles on Mon Jun 22, 2009 12:14 am

  Nė 1896 Tesla ndėrtoi njė instrument pėr tė marrė valė radio. Ai eksperimentuar me kėtė pajisje dhe transmetohen valė radio nga laboratori i tij mbi Jugut 5. Avenue. nė Hotel Gerlach nė 27. Street nė Manhatan. Pajisja e cila kishte njė magnet i dha off intensive magnetike fushat deri nė 20.000 linja per centimetėr. Radioja pajisjen e tij tė qartė pėrcakton piority nė zbulimin e radios.

  Anije-i kalit tė ndezė transmetuesit prodhuar nga Lovenshtein Radio Kompania dhe licencuar sipas Nikola Tesla Company patents, ishte instaluar nė anije detare e SHBA para Luftės sė Parė Botėrore I.

  Nė dhjetor 1901, wireless Marconi krijuar mes komunikimit dhe Njufaundlend Britania, Kanadaja, fitimin e atij ēmimin Nobel nė 1909. Por njė pjesė e madhe e punės sė Marconi nuk ishte origjinale. Nė 1864, Xhejms maksvel theorized electromagnetic valė. Nė 1887, Heinrich Hertz provuar teoritė e maksvel. Mė vonė, Sir Oliver Logde zgjati herc prototip sistemit. Tė Brandley coherer rritur distancėn mesazhet mund tė transmetueshme. Tė coherer u perfected nga Marconi.

  Megjithatė, nė zemėr tė transmetimit tė radios ėshtė bazuar nė katėr tuned qarqeve pėr transmitting dhe marrjes. Ėshtė Tesla origjinal demonstruar nė konceptin e tij tė famshėm leksion nė Institutin Franklin nė 1893 nė Filadelfia. Tė katėr qarqeve, e pėrdorur nė dy palė tė tjera, janė ende njė pjesė themelore e tė gjitha pajisjeve radio dhe televizion.

  Shtetet e Bashkuara Gjykata e Lartė, nė 1943 Marconi mbajt mė tė rėndėsishme tė patentė tė pavlefshme, duke njohur Tesla e mė shumė kontribut tė rėndėsishėm si shpikės i radios teknologjisė.

  Tesla ndėrtuar njė stacion eksperimental nė Kolorado Springs, Colorado nė 1899, pėr tė eksperimentojnė me voltazh tė lartė, tė frekuencave tė larta tė energjisė elektrike dhe fenomenet e tjera.

  Kur Kolorado Springs Tesla serpentinė zmadhues transmetues u energized, ajo krijoi ndez 30 kėmbė tė gjata. Nga jashtė antenės, ndez kėto mund tė shihet nga njė distancė prej dhjetė milje. Nga ky laborator, Tesla prodhuar dhe dėrguar wireless valė e cila ndėrmjetėsoi energjisė, pa telave pėr milje.

  Nė Kolorado Springs, ku qėndruan nga 1899 deri nė Maj 1900, Tesla bėrė atė qė ai konsiderohet si zbulimi i tij mė i rėndėsishėm - tokėsore stacionare valė. Nga ky zbulim ai provoi se e Tokės qė mund tė pėrdoret si njė dirigjent dhe do tė jetė po aq e ndjeshme si njė diapazon tė vibrations elektrike tė njė frekuencė. Ai gjithashtu i ndezur 200 LLAMPAT pa telave nga njė distancė prej 25 milje (40 kilometra) krijoi njeriun, dhe e bėri rrufeja. Nė njė kohė qė ai ishte i sigurt se ai ka marrė sinjale nga njė tjetėr planet e tij nė Kolorado laborator, njė kėrkesė qė u prit me mosbesim nė disa revista shkencore.

  I vjetėr Waldorf Astoria ishte rezidencėn e Nikola Tesla pėr shumė vjet. Ai ka jetuar kur ai ishte nė kulmin e pushtetit financiare dhe intelektuale. Tesla organizuar nė mensėn e pėrpunuar, duke i ftuar njerėzit tė cilėt mė vonė tė famshėm tė dėshmuar spektakolare elektrike nė eksperimentet e tij laborator.

  Mbėshtetur financiarisht nga J. Pierpont Morgan, Tesla ndėrtoi Wardenclyffe laboratorin e tij tė famshme dhe transmitting kulla nė Shoreham, Long Island midis 1901 dhe 1905. Kjo ishte e madhe historike tė lartė 187 kėmbė, capped nga njė 68-kėmbė bakrit kupolė e cila housed zmadhues transmetuesit. Ishte planifikuar qė tė jetė e para e sistemit tė transmetimit, transmitting dhe sinjalet e pushtetit tė dy pa asnjė pikė tė telave tė globit. I madh prej zmadhues transmetuesit, discharging frekuencė tė lartė tė energjisė elektrike, do tė kthehet nė tokė nė njė gjigant gjenerator i cili do tė projektit tė saj tė energjisė elektrike nė sasi tė pakufizuar kudo nė botė.

  Tesla i konceptit tė energjisė elektrike wireless ėshtė pėrdorur nė pushtet oqean liners, shkatėrrojnė anijesh, tė industrisė dhe tė transportit dhe komunikacionit dėrgoni menjėherė tė gjithė globin. Pėr tė stimuluar imagjinatėn e publikut, Tesla sugjeroi se kjo wireless pushtet madje mund tė pėrdoret pėr komunikim ndėrplanetar. Nėse Tesla ishin me besim pėr tė arritur Marsi, sa mė pak tė vėshtirė pėr tė arritur nė Paris. Shumė gazeta dhe revista tė intervistuar Tesla dhe pėrshkroi sistemin e tij tė ri pėr furnizimin e energjisė wireless pėr tė kandiduar tė gjitha tė tokės e tė industrisė.

  Pėr shkak tė njė debati midis Morgan Tesla si dhe tė pėrdorimit pėrfundimtar tė kullės. Morgan u tėrhoqėn fondet e tij. Financier i ishte komenti i klasike, "Nė qoftė se dikush mund tė tėrheqin nė pushtet, ku nuk kemi vėnė aparatin mates?"

  I ngritur, por jo tė plotė kulla u demoluan gjatė kohės sė luftės nė 1917 pėr arsye sigurie. Vendi ku Wardenclyffe kullė ekziston ende qėndronin me kėmbėt e saj tė thellė 100 themeli ende i paprekur. Tesla e laboratorit projektuar nga Stanford Bardhė sot nė 1901 ėshtė ende nė gjendje tė mirė dhe ėshtė graced me njė pllakatė bicentennial.

  Tesla lectured tė komunitetit shkencor shpikje tė tij nė Nju Jork, Filadelfia dhe Shėn Louis pėrpara dhe organizatave shkencore nė tė dy Angli dhe Francė nė 1892. Tesla e ligjėratave dhe shkrimet e 1890s ngjallur admirim tė gjerė midis contemporaries popularized tij frymėzuar patreguar shpikje dhe numrat e rinj tė burrave tė re pėr tė hyrė nė fushėn e radios dhe shkencės elektrike.

  Nikola Tesla ishte mė e festoi personaliteteve amerikane nė shtyp, nė kėtė shekull. Sipas Life Magazine i posaēėm ēėshtjen e shtator, 1997, Tesla ėshtė nė mesin e 100 njerėzve mė tė famshėm tė kaluar 1000 vjet. Ai ėshtė njė nga shumė njerėz tė cilėt e devijuar rrymė e historisė njerėzore. Tesla's celebrity ishte nė kulmin e saj nė tė kthehem nga shekulli. Zbulimet e tij, shpikje dhe vizionin e kishte pėrhapur pranimin nga ana e publikut, komunitetit shkencor dhe shtypi amerikan. Tesla kishte zbulimet e mbulimit tė gjerė nė revista shkencore, e pėrditshme dhe e pėrjavshme tė shtypit si dhe nė tė gjitha botimeve letrare dhe intelektuale tė ditės. Ai ishte i Super Star.

  Tesla autobiographical shkroi shumė artikuj pėr tė shquar ditar Elektrike eksperimentues, tė mbledhura nė libėr, e mia shpikje. Tesla ishte talentuar intensiv me kompetencat e jashtėzakonshme dhe vizuelizimin memorie nga rinia e hershme tė. Ai ishte plotėsisht nė gjendje tė ndėrtojė, tė zhvillojė dhe tė pėrsosur shpikje e tij krejtėsisht nė mendjen e tij pėrpara se ato tė gazetės.

  Sipas Hugo Gernsback, Tesla ishte njė prerje zotėt e paraqitjes fizike gjatė gjashtė kėmbė i gjatė me tė thellė vėrej dhe njė mėnyrė hijerėndė. Pėrshtypjet e tij Tesla, ishin tė pajisura me njė burrė tė shquar freski fizike dhe mendore, gati tė papritur nė botė me mė shumė e mė shumė shpikje si ai u rrit mė tė vjetėr. Njė beqar i pėrjetshėm ai udhėhoqi njė disi ekzistencėn e izoluar, devoting energjitė e tij tė plotė pėr tė shkencės.

  Nė 1894, ai u dha gradė doktorature nderi nga Kolumbia dhe Yale University dhe Elliot Cresson medalje nga Franklin Institute. Nė 1934, qyteti i dha atij Filadelfia John Scott medaljen e tij pėr pushtet polyphase sistemit. Ai ishte njė anėtar nderi i Shoqatės Kombėtare Elektrike lehta dhe njė shokun e tij tė Shoqatės Amerikane pėr Avancimin e Shkencės. Nė njė rast, ai hodhi poshtė njė ftesė nga Kaizėr Wilhelm II pėr tė ardhur nė Gjermani pėr tė demonstruar eksperimentet e tij dhe pėr tė marrė njė dekoratė tė lartė.

  Nė 1915, njė artikull tė New York Times njoftoi se Tesla dhe Edison ishin tė ndajnė ēmimin Nobel pėr fizikė. Ēuditshmėrisht, as njeriu e mori ēmimin, arsyeja qė e paqartė. Ajo ishte rumored se Tesla refuzuar ēmimin pėr shkak se ai nuk do tė ndajnė me Edison, dhe pėr shkak Marconi kishte marrė tashmė e tij.


  (Tesla e mik Mark dysh, i famshėm shkrimtar amerikan)

  Mė 75. Ditėlindjen e tij nė 1931, i shfaqur nė sajues e mbuluar e Time Magazine. Me kėtė rast, Tesla marrė letra urimi nga mė shumė se 70 pionierėt nė shkencė dhe inxhinieri duke pėrfshirė edhe Albert Einstein. Kėto letra ishin ngritur dhe pėr tė paraqitur Tesla nė formėn e njė rekomandim volumin.  Tesla vdiq mė 7 janar, 1943 nė Hotel banor i Nju Jorkut, ku ai kishte jetuar pėr dhjetė vitet e fundit tė jetės sė tij. Salla 3327 nė 33. Kat ėshtė dy dhoma suites ai i zėnė.

  Njė gjendje e funeralit u mbajt nė Shėn Gjoni i hyjnore katedralen nė qytetin e Nju Jorkut. Telegrame ngushėllimi janė marrė nga shumė fisnikėri, duke pėrfshirė edhe zonja e parė dhe Eleanor Roosevelt Vice President Wallace. Mbi 2000 njerėz morėn pjesė, duke pėrfshirė disa laureatė Nobel. Ai u cremated nė Ardsley nė Hudson, New York. Hiri i tij u interned nė njė sferė tė artė, Tesla's favorite formė, tė pėrhershėm nė shfaqje nė Muzeun Tesla nė Beograd sė bashku me vdekjen e tij maskė.

  Nė fjalimin e tij duke paraqitur Tesla me medalje Edison, Vice President Behrend nė Institutin e Inxhinierėve eloquently Elektrike shprehur nė vijim: "Sikur ne tė kapė tonė dhe pėr tė eleminuar nga industriale botė si rezultat i punės sė z. Tesla, rrota e industrisė sė do tė pushojė sė ana e tyre, makinat tona elektrike dhe trenave do tė ndalen, qytetet tona do tė ishte e errėt dhe Mills tonė do tė ishte i papunė dhe tė vdekur. emrin e tij shėnon njė epokė nė pėrparimin e shkencės elektrike. " Z. Behrend pėrfundoi fjalimin e tij me njė parafrazoj e Papės linja me Newton: "Natyra dhe ligjet e natyrės porotė fshehėn natėn. Perėndisė tha 'le tė jetė Tesla' tė gjitha dhe ishte dritė."


  SHPRSOI TE JU KET PEQLYER KY PERKTHIN
  avatar
  rrita
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 949
  Join date : 2008-01-02
  Age : 28
  Location : prizren

  Re: Nicola Tesla Biografia shqip

  Post by rrita on Mon Jun 22, 2009 3:09 pm

  thnx donna
  avatar
  Vali
  Administrator
  Administrator

  Posts : 1094
  Join date : 2007-12-30
  Location : Kosovo

  Re: Nicola Tesla Biografia shqip

  Post by Vali on Fri Jul 17, 2009 1:38 pm

  flm


  _________________


  Luisana Lopilato Kosovo
  WebSite : http://www.luly-kosovo.net
  Gallery : http://www.luly-kosovo.net/gallery
  Forum : www.luly-kosovo.forumotion.com
  Fotolog : www.fotolog.com/luisanakosovo

  Camila Bordonaba Kosovo
  www.cami-kosovo.forumotion.com

  Sponsored content

  Re: Nicola Tesla Biografia shqip

  Post by Sponsored content


   Current date/time is Wed Dec 12, 2018 2:02 pm