Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Share
  avatar
  4everangeles
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 364
  Join date : 2008-08-12

  Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Post by 4everangeles on Mon Jun 22, 2009 12:07 am

  Ky artikull ėshtė rreth origjinal Argentine telenovela, pėr meksikan ribėj starring grupit RBD, shih Rebelde.
  Rebelde Way

  Drejtuar nga Cris Morena, Martķn Mariani
  Shkruar nga Patricia Maldonado (Rebelde Way)
  Script nga Cris Morena
  Kinematografia ndryshme nga
  Prodhuar nga Cris Morena
  Starring Camila Bordonaba
  Benjamin Rojas
  Luisana Lopilato
  Felipe Colombo
  Catherine Fulop
  Fernan Miras
  Martin Seefeld
  Arturo Bonin
  Muzika nga Samedin Maldonado Lina, Cris Morena
  Theme kėngėn "Rebelde Way" (Season 1 - 2002)
  "Tiempo" (Season 2 - 2003)
  "Para Cosas Buenas" (Season 2 - 2003)
  Kryhet nga Erreway
  Vendi Argjentinė
  Gjuha spanjolle
  Network Azul TV
  (qė nga maji 2002 deri nė gusht 2003)
  2 Amerikė
  (deri nė fund)
  Broadcast 2002-2003
  Numri i episode 318
  Rebelde Way (rebel's Way) ishte njė Martķn Fierro nominuar pėr ēmimin Argentine sapuni opera prodhuar nga Cris Morena. Seritė konkurroi pėr dy sezonet, final airing episod nė Argjentinė nė vitin 2004.

  Seritė ėshtė vendosur nė rrugėn e elitės Shkolla, prestigjioz njė gjimnaz privat me konvikt pranė Buenos Aires. Studentėt nė shkollė janė fėmijė tė disa prej tė pasur Argjentinė qytetarėve, si dhe tė talentuar "becados" (studentėt me bursa). Shkolla e fakultetit dhe prindėrit e tyre shpesh kanė subplots gjithashtu. Njė tipar i ėshtė e rregullta tregojnė pėrdorimin e anglisht fjalėt dhe frazat nga ana e sipėrme tė klasės. Pėrveē kėsaj nė Argjentinė, shfaqja u transmetohen nė shumė vende, duke pėrfshirė pėrveē Peru, Gjermani, Izrael dhe Spanjė.

  Seritė 'komplot linjė kryesore revolves rreth njė grup studentėsh formimin e njė grupi. Tė cilėt luajnė aktorėt anėtarėt e kėtij grupi janė edhe njė bandė e vėrtetė tė jetės, tė quajtur Erreway. Erreway kryejnė pjesėn mė tė madhe tė muzikės tė pėrdorura nė shfaqjen, dhe kanė qenė jashtėzakonisht i suksesshėm nė drejtėn e tyre, duke u bėrė njė nga mė tė lartė grossing aktet nė Argjentinė dhe turne ndėrkombėtarisht.

  Nė 2009, ai u konfirmua se American version i Rebelde Way do tė bėhen, tė prodhuar nga Jennifer Lopez.


  Cast
  Main karaktere

  Aktori Character
  Benjamin Rojas Pablo Bustamante
  Camila Bordonaba Marizza ANP Spirito / Andrade
  Luisana Lopilato Mia Colucci
  Felipe Colombo Manuel Aguirre
  Diego Mesaglio Guido Lassen
  Micaela Vįzquez Pilar Dunoff
  Jorge Maggio Tomįs Ezcurra
  Diego Garcia Markos Aguilar
  Georgina Mollo (2002) Luna Fernandez
  Guillermo Santa Kruz (2002) Nicolas "Nico" Provanza
  Jazmķn Beccar Varela Lujįn Linares
  Victoria Maurette Victoria "Vico" Paz
  Angeles Balbiani Felicitas "Feli" Mitre
  Mariana Seligmann Laura Arregui (2003)
  Francisco Bass Francisco "Fran" Blanco (2003)
  Ines Palombo Sol Rivarola (2003)
  Piru Sįez Rocco Fuentes Echagüe (2003)
  Mariano Bertolini Havier Alanis (2003)
  Marķa Fernanda Neil Fernanda Peralta Ramos / Byron
  Belen Scalella Belen Menendez Pacheco
  Diego Diego Child Urcola
  Lis Moreno Dolores "Lola" Arregui (2003)
  Catherine Fulop Sonia Rey
  Martin Seefeld Franko Colucci
  Boy Olmi Sergio Bustamante
  Arturo Bonin Marsel Dunoff
  Fernįn Mirįs Santiago Mansilla (2002)
  Sandra Ortiz Sandra Fernandez (2002)
  Pablo Heredia Blas Heredia / Rikardo Faras
  Hilda Bernard Hilda Acosta
  Miguel Angel Cerutti Octavio / Martķn Andrade


  karaktere
  Shih Listėn e Rebelde Way karaktere.

  Erreway
  Rebelde Way ishte jashtėzakonisht popullor nė Argjentinė, duke u bėrė mė tė lartė tė vlerėsuarat tregojnė mbi Canal 9 shpejt pas saj premierėn. I shpien yjet Luisana Lopilato, Camila Bordonaba, Felipe Colombo dhe Benjamin Rojas u bė njė revistė mbulon tė rregullta dhe nė revistat thashetheme. Tė katėr tė formohet njė grupi tė quajtur Erreway, tė cilat arritėn ndėrkombėtare me yjet e tyre albume Seńales (2002), Tiempo (2003) dhe Memoria (2004). I lėshuar njė film nė vitin 2004, Erreway: 4 Caminos. Nė vitin 2005, u largua nga Lopilato band.

  Ata u kthyen si njė copė tre-band nė 2006, e pėrbėrė nga Bordonaba, Colombo dhe Rojas. Ata dy compilations lėshuar nga belatė mė tė mėdha hits, El disko de Rebelde Way (2006) dhe Erreway presenta su caja recopilatoria (2008), dhe janė duke u pėrgatitur nė studio albumin e tyre tė katėrt, Vuelvo.

  Ata kanė turne nė tė gjithė botėn, duke pėrfshirė disa udhėtime pėr nė Izrael, ku shfaqja ka qenė jashtėzakonisht i suksesshėm. Erreway ka patur katėr turne shumė tė suksesshme: Erreway en Grand Rex (2002, nė serinė e koncerteve Grand Rex, koncerti vrimė nė Buenos Aires), Nuestro Tiempo (2003, turne nė mbarė botėn), Gira 2004 (2004, turne nė mbarė botėn) dhe Erreway en Espańa (2008, seri koncertesh nė spanjisht qytete).


  Worldwide syndication
  Rebelde Way ishte gjithashtu tė botohet njėkohėsisht nė Gjermani dhe Austri, ku ka transmetuar nė Nickelodeon Gjermani, dhe nė Austri. Ajo u transmetua nė Rumani nė TVR2 (2003/2004); nė Republikėn e Maqedonisė nė Televizioni A1 (2003/04); nė Bosnjė dhe Herzegovinė nė OBN (2006/07); nė Greqi tė ET1 (2006/07); nė Qipro tė Ant (2006/07); nė Serbi nė B92 (2007), dhe nė Kroaci mė Extra TV (2008). Po ashtu, u transmetua nė Kosovė dhe Shqipėri (2005-2006) nė KTV, Spanja, Portugalia, Panama, Kolumbi, Rusia, Ukraina dhe Lituania (LNK/TV1 nė 2007-2008).

  Sapun i transmetuar e saj origjinal pėr tė drejtuar dy herė nė Tele Antillas Republika Dominikanė (mars 2003 - shtator / tetor 2004 dhe dhjetor 2005 - shkurt 2007) si nė kohė tė ndryshme lojėra elektronike (origjinal Weeknights drejtuar nė 7 dhe ribėrjen e javės nė 3 dhe pastaj nė janar 2006 lėvizur pėr tė javės nė 2). Nė Peru ajo krijoi njė fenomen qė po jashtėzakonisht popullore nė kanalin 2, Frencuencia Latina. Kur meksikan version tė tregojnė, Rebelde transmetuar, Rebelde Way reaired nė tė njėjtin kanal.

  Rebelde Way ishte gjithashtu tė botohet njėkohėsisht nė Filipine nėpėrmjet TV5 (renamed thjesht si Rebelde, pėr tė mos qenė tė hutuar me meksikan xhirim i njohur gjithashtu si Rebelde) fillim gusht 11, 2008, i quajtur nė tagalogisht. Megjithatė, tė hapjes dhe mbylljes kėngė ėshtė pėrdorur nga TV5 "Tu Amor" e kryer nga grupi i Rebelde meksikan RBD.


  Ndėrkombėtare remakes
  Bazė parcele dhe gjendjen e Rebelde Way remade ishte edhe pėr vende tė ndryshme anembanė botės. Nė ēdo version ngastra ėshtė i njėjtė dhe pėrqėndruar rreth njė grupi tė studentėve muzikore kryerjen brenda telenovela.

  Rebelde
  Rebelde ishte meksikan xhirim e tregojnė, qė fillimisht tė transmetuar nė Meksikė tė Televisa. Edhe pse i shkollės ruajti tė njėjtin emėr, rreth tė cilit i bandės sė tregojnė storyline revolved ishte riemėruar RBD. Rebelde ishte edhe ndėrkombėtarisht tė suksesshme, dhe ėshtė treguar nė Meksikė, Shtetet e Bashkuara, Brazil, dhe vende tė tjera tė Amerikės Latine. Ajo ishte njė nga mė tė suksesshme dhe mė tė popullarizuara novela e Televisa nė histori. Ajo zgjati tre stinėve (440 episode) dhe transmetuar nga 2004-2006. Grupi RBD gjithashtu ishte tejet e suksesshme, lėshimi i mė shumė se pesė albume, dhe turne Meksika, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Brazil, Kili, Evropė dhe Azi. Grupi njoftoi tyre nda nė vitin 2009. [4]


  Remix
  Remix ishte indian xhirim e tregojnė, fillimisht pėr tė transmetuar nė Indi STAR Njė. Pėr kėtė version banda ishte riemėruar Remix, dhe shkolla ishte riemėruar Maurya Lartė. Shfaqja filloi mė 1 nėntor 2004 me lansimin e STAR Njė kanal.


  Rebelde Way
  Nė 2008, njė version i Rebelde Way, tė quajtur exactely tė njėjtėn gjė, ėshtė bėrė nė Portugali, nga kanali SIC. Shfaqja filloi nė shtator. Sezonin e dytė u njoftua, por pastaj e anulluan.


  ] 2009 American version
  Nė 2009, ai u konfirmua se American version i Rebelde Way do tė bėhen, tė prodhuar nga Jennifer Lopez. [5] [6] [7] Seritė pritet qė do tė transmetohet nga Televizioni Fox Studios. [8] Tė pjesė e prodhimin e ekipit do tė jetė Duane Adler (Save the Last Dance dhe rrit). [9]


  Versionet se nuk janė bėrė
  Nė vitin 2003, TVE, spanjisht e transmetuesit publik, bleu tė drejtat pėr tė pėrshtatur tė tregojė. Ajo nuk shkoi nė prodhimin pėr shkak tė mosmarrėveshjeve midis drejtuesve dhe Cris Morena Group. Gjithashtu nė vitin 2003, njė kompani e pavarur nė Brazil, fatin, bleu tė drejtat dhe prodhuar njė pilot por kjo nuk u kap nga ndonjė rrjet.
  avatar
  rrita
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 949
  Join date : 2008-01-02
  Age : 28
  Location : prizren

  Re: Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Post by rrita on Mon Jun 22, 2009 3:04 pm

  thnx donna
  avatar
  4everangeles
  ERREWAY Fan
  ERREWAY Fan

  Posts : 364
  Join date : 2008-08-12

  Re: Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Post by 4everangeles on Mon Jun 22, 2009 7:51 pm

  sps:)
  avatar
  Vali
  Administrator
  Administrator

  Posts : 1094
  Join date : 2007-12-30
  Location : Kosovo

  Re: Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Post by Vali on Fri Jul 17, 2009 1:19 pm

  flm shum


  _________________


  Luisana Lopilato Kosovo
  WebSite : http://www.luly-kosovo.net
  Gallery : http://www.luly-kosovo.net/gallery
  Forum : www.luly-kosovo.forumotion.com
  Fotolog : www.fotolog.com/luisanakosovo

  Camila Bordonaba Kosovo
  www.cami-kosovo.forumotion.com

  Sponsored content

  Re: Renelde Way-SHQIP-WIKIPEDIA

  Post by Sponsored content


   Current date/time is Wed Dec 12, 2018 2:03 pm